Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka skutecznych sposobów na sukcesję w biznesie

18 października 2024 | Biznes | Małgorzata Rejmer Dawid Rejmer

Sukcesja nieprzemyślana oznacza problemy. Bardzo często doprowadza do upadku firmy. Spadkobiercy pozostają z długami spadkowymi, pracownicy tracą miejsca pracy, wierzyciele nie odzyskują należności. Polskie prawo przewiduje sposoby, by temu zapobiec.

Sukcesja to inaczej następstwo prawne, czyli wejście jednego podmiotu w prawa i obowiązki innego. W ostatnich latach o sukcesji mówi się głównie w kontekście biznesu. Do głosu doszła bowiem demografia. Większość właścicieli prężnie działających firm zbliża się lub wręcz osiągnęła wiek emerytalny. Pojawia się naturalne pytanie, co dalej z firmą? Czy będą ją prowadzić dzieci? Czy może odkupią ją kluczowi pracownicy? A może inna firma zainteresuje się jej przejęciem? W praktyce jest kilka sprawdzonych modeli sukcesyjnych. Ich wybór zależy zarówno od woli pierwotnego właściciela, ale także faktycznych możliwości (np. woli dzieci lub potencjału firmy pod kątem sprzedaży). Podstawowym celem profesjonalnie przeprowadzonej sukcesji jest zapewnienie ciągłości w działaniu firmy oraz ochrona zgromadzonego majątku.

1. Jakie możliwości sukcesji przewiduje prawo?

Polski ustawodawca pozwala sięgnąć po różne rozwiązania prawne. Pierwszym z nich jest oparcie sukcesji na przepisach prawa spadkowego. Każdy majątek w Polsce jest dziedziczony, ale nie każde dziedziczenie jest równoznaczne z kontynuacją biznesu. Ważne jest bowiem, czy spadkobiercy są osobami pełnoletnimi, czy małoletnimi. Czy biznes prowadzony jest w formie prawnej, która nadaje się do przeprowadzenia procesu sukcesji? Nie można zapewnić firmie faktycznej ciągłości, jeśli prowadzona jest w formie jednoosobowej działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13005

Wydanie: 13005

Spis treści
Zamów abonament